رژیم شیر و موز چیست؟ آیا لاغری با این رژیم واقعیت دارد؟

رژیم‌های غذایی عجیب و غریبی در دنیا وجود دارند، اما در این میان، رژیم شیر و موز یکی از رژیم‌هایی است که ادعا شده باعث کاهش وزن قابل توجهی شده و به شما کمک خواهد کرد به وزن دلخواه خود برسید. در این مقاله، هر آن چه که در مورد رژیم شیر و موز باید بدانید را برای شما بیان می‌نماییم.

معرفی رژیم شیر و موز

اگرچه پیدا کردن اطلاعات در مورد رژیم شیر و موز بسیار دشوار بوده و شواهد در این مورد بسیار اندک می‌باشد، اما اطلاعات اندکی در یکی از روزنامه‌های مربوط به سال ۱۹۳۴ نشان می‌دهد که این رژیم برای اولین بار توسط پزشکی با عنوان جی.هاروپ جونیور، پیشنهاد شده است.

همان‌طور که از نام این برنامه غذایی معلوم است، این رژیم تنها با خوردن شیر و موز میسر می‌شود. شیری که در این رژیم استفاده خواهد شد بدون چربی یا کم‌چرب خواهد بود. به صورت مختصر اگر بخواهیم این رژیم را معرفی کنیم باید در طول روز ۴ عدد موز به همراه چند لیوان شیر میل نمایید.

این برنامه رژیمی در ابتدا برای بیماران دیابتی طراحی شده بود اما با گذشت زمان دکتر هاروپ جونیور اثبات کرد که می‌توان از این رژیم برای لاغری در طی دو هفته و به میزان ۵/۲ تا ۴ کیلو استفاده کنیم. دکتر جونیور اضافه کرده است که خوردن این رژیم به مدت دو هفته باید تحت نظر پزشک متخصص باشد زیرا به احتمال زیاد ممکن است فرد در طول این دو هفته با کمبود سایر مواد مغذی مواجه شود.

اظهارات دکتر جونیور در مورد کمبود مواد مغذی به دنبال پیروی از این رژیم غذایی صد در صد درست است. به همین دلیل ابتدا چند مورد از معایب و احتیاط‌های رژیم شیر و موز را با هم بررسی خواهیم کرد و سپس به بیان فواید آن خواهیم پرداخت.

 

احتیاط در مورد رژیم شیر و موز

اگرچه ادعا شده رژیم شیر و موز یکی از بهترین رژیم‌های غذایی است و بدن شما در طول مدت استفاده از این رژیم انواع مواد مغذی را دریافت می‌کند، اما ادامه دادن این رژیم غذایی برای طولانی مدت به هیچ عنوان توصیه نشده است. در حالی که شما وزن خودتان را کم می‌کنید، ممکن است که برخی از نیازهای اساسی بدن خودتان را نتوانید تأمین نمایید و این می‌تواند برای شما بسیار مشکل‌ساز باشد.

بنابراین، پس از پیروی چند روزه از این رژیم، هرچه سریع‌تر باید به رژیم عادی خودتان برگردید یا با یک متخصص تغذیه در مورد ادامه رژیم شیر و موز مشورت نمایید.

 

معایب رژیم شیر و موز

ما بارها در باریکا و هنگام معرفی رژیم غذایی اعلام کردیم که بهترین روش برای شروع لاغری و رسیدن به شرایط سلامت تغییر دادن عادت‌های ناسالم روزانه و مخصوصا عادت‌های غذایی ناسالم است. اما تغییر دادن عادت غذایی به یک باره و ادامه دادن آن به مدت چند هفته می‌تواند شما را با کمبود مواد مغذی مواجه کند. به همین دلیل قبل از هر تغییر بزرگی در رژیم غذایی می‌بایست محدودیت‌هایی که هر رژیم غذایی برای شما به دنبال دارد را بررسی و از آن‌ها اطلاع داشته باشید.

شما ممکن است با رژیم شیر و موز به شدت در کاهش وزن موفق باشید اما هیچ تضمینی وجود ندارد که بتوانید برای مدت طولانی این رژیم غذایی را ادامه دهید. شیر یا موز و ترکیب این دو با هم هیچ وقت نمی‌تواند جای سبد غذایی شما که برای سلامتی لازم است را پر کند.

رژیم شیر و موز بسیار کم کالری است و می‌توان گفت که روزانه هزار کالری حداکثر بدن شما دریافت خواهد کرد. این رژیم فاقد چربی و سرشار از کربوهیدرات است که به فعالیت‌های روزانه شما کمک می‌کند. در حالی که رژیم کم کالری به کاهش وزن شما کمک می‌کند اما بسیار احتمال دارد که وقتی دوباره به رژیم قبلی خودتان برمی‌گردید، دوباره افزایش وزن داشته باشید.

بنابراین، در مورد رژیم شیر و موز دانستن دو نکته لازم و ضروری است، اول این که شما نمی‌توانید این رژیم را طولانی مدت استفاده کنید و دوم این که با قطع این رژیم و ادامه دادن به رژیم غذایی قبل آن، دوباره وزن شما افزایش پیدا خواهد کرد.

 

رژیم شیر و موز چگونه باعث لاغری می‌شود؟

اصل ساده‌ای که رژیم شیر و موز را تبدیل به یک رژیم لاغری کرده است: کم کالری بودن آن است. شما در این رژیم روزانه ۲ تا ۳ عدد موز خواهید خورد و ۲ تا ۳ لیوان شیر میل می‌کنید. هر موز در حدود ۱۰۰ کالری انرژی دارد و هر لیوان شیر کم‌چرب به طور متوسط دارای ۸۰ کالری انرژی است. از این رو تعداد مصرف محدود این دو با هم به شما اجازه نمی‌دهد که میزان دریافتی کالری روزانه شما به بیش از ۱۰۰۰ کالری برسد.

اگر دقت کرده باشید ما روی شیر کم‌چرب تأکید زیادی داریم چرا که تحقیقات نشان داده است کم‌چرب بودن شیر تأثیر زیادی بر مؤثر واقع شدن رژیم شیر و موز دارد. در این رژیم، شما می‌توانید موز را به همراه شیر، مخلوط شده در آن یا بعد از خوردن شیر در میان وعده‌ها میل نمایید.

در کنار رژیم شیر و موز به شما توصیه می‌کنیم که حتما از مواد غذایی پروتئینی استفاده بیشتری کنید. این مواد به شما کمک خواهند کرد تا از مشکلات کمبود مواد مغذی در طول رژیم غذایی تا حدود زیادی در امان باشید. نکته مهم دیگر این که توصیه می‌کنیم آب را فراموش نکنید تا بدن شما دچار کم آبی در طول رژیم نشود.

 

تأثیر موز در رژیم شیر و موز

مصرف شیر و موز در رژیم غذایی مزایای سلامتی زیادی به همراه دارند، هر چند باز هم اکیدا توصیه می‌کنیم به جای این که کل رژیم غذایی خودتان را محدود به خوردن یک میوه و یک نوشیدنی کنید، می‌توانید این دو را در کنار یک رژیم متعادل دریافت نمایید و از کاهش وزن تدریجی خود بدون ایجاد عوارض جانبی، لذت ببرید.

اگر بخواهیم به تنهایی اجزای دو گانه رژیم شیر و موز را مورد بررسی قرار دهیم، باید بگوییم که موز به تنهایی در این رژیم دارای مواد مغذی به شرح زیر می‌باشد:

 • ویتامین B6
 • ویتامین C
 • منیزیم
 • فیبر

اما به جز موارد فوق، موز دارای مقدار زیادی پتاسیم است. یک عدد موز متوسط دارای ۴۲۲ میلی‌گرم پتاسیم است. بسته به این که مرد یا زن باشید، به ۱۲ تا ۱۶ درصد از این پتاسیم برای انجام فعالیت‌های روزانه خود نیاز دارید. وجود مقادیر کافی از پتاسیم در رژیم غذایی، مانند دیگر ترکیبات مغذی، برای انجام فعالیت‌های روزانه لازم و ضروری است. این ماده معدنی بیش از دیگر اندام‌ها در قلب تأثیر خود را نشان می‌دهد و باعث خواهد شد که انتقال پیام‌های عصبی میان بافتی در قلب با نظم و قدرت بیشتری انجام شود. به علاوه، مصرف کافی پتاسیم در رژیم غذایی باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های کلیوی همانند سنگ کلیه، فشارخون و همچنین مشکل در استخوان و ابتلا به دیابت نوع دو خواهد شد.

 

اثر فیبر نامحلول در رژیم شیر و موز

موز همچنین دارای نوع خاصی از کربوهیدرات‌ها است که به سادگی در سیستم گوارشی هضم نمی‌شوند. این ترکیبات کربوهیدراتی که به فیبر نامحلول معروف هستند، و فواید زیادی دارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به تقویت باکتری‌های پروبیوتیک در روده‌ها اشاره کرد. تعادل در محیط زندگی این باکتری‌ها به نوعی نشان دهنده فرآیند هضم و گوارش سالم در بدن است. وجود فیبر نامحلول نه تنها باعث بهبود غلظت باکتری‌های پروبیوتیک می‌شود، بلکه می‌تواند از بروز مشکلات دیگری مانند اختلالات گوارشی، افزایش کلسترول خون و سرطان روده بزرگ جلوگیری کند.

 

تأثیرات شیر در رژیم شیر و موز

اگرچه در مورد مصرف زیاد پروتئین‌های حیوانی به صورت شیر یا دیگر فرآورده‌های حیوانی اختلافات زیادی وجود دارد، اما انتخاب گونه مناسب از این محصولات قطعا هیچ ضرری نخواهد داشت و باعث لاغری شما نیز خواهد شد. بر اساس آمار و گزارش‌های منتشر شده از سازمان جهانی تحقیقات غذایی، شیر باعث افزایش استحکام استخوان‌ها، کاهش ابتلا به انواع سرطان‌ها و همچنین بهبود وزن افراد می‌شود که به دنبال آن کاهش ابتلا به بیماری‌های قلبی نیز وجود دارد.

اما همه انواع شیرها تأثیر یکسانی ندارند. شیری که از گاو تغذیه شده با علف‌های سالم و ارگانیک باشد، باید در اولویت انتخاب باشد. این نوع از شیر در ترکیباتی به مانند اسیدهای چرب امگا-۳، اسید لینولئیک و همچنین اسید چرب امگا-۶ به نسبت دیگر شیرها قابل قبول‌تر هستند. مصرف شیر بدون نظارت بر شیوه عمل‌آوری آن می‌تواند منجر به بروز مشکلات سلامتی در افراد گردد.

 

تأثیرات شیر و موز در کنار هم در رژیم شیر و موز

در کنار هم قرار دادن این دو ترکیب بسیار مهم و مغذی باعث خواهد شد که شما در طول روز از برخی مواد غذایی مصرف کنید که غنی از ویتامین، فیبر غذایی و همچنین مواد معدنی است. اما همواره باید توجه گردد که مواد دریافت شده از این رژیم غذایی می‌تواند برای تأمین مواد مغذی بدن شما ۳ تا ۴ روز کافی باشد.

بنابراین، مشخص است که پیروی از رژیم شیر و موز ممکن است به مدت ۳ تا ۴ روز به شما هیچ آسیبی نزند. اما زمانی که به صورت مداوم از این رژیم غذایی استفاده نمایید، بعد از سه یا چهار روز بدن شما دچار کمبود ویتامین‌های دیگر خواهد شد. لذا اگر می‌خواهید رژیم شیر و موز را به صورت طولانی مدت ادامه دهید، می‌بایست آن را به تناوب در رژیم غذایی روزانه خود قرار دهید.

 

نکات مهم رژیم شیر و موز

برای این که مطمئن شوید رژیم شیر و موز برای شما مفید است، همواره نکات زیر را مورد توجه قرار دهید:

 • فقط به پیروی از رژیم شیر و موز اکتفا نکنید و ورزش نمایید. انجام دادن ورزش‌های مفیدی مانند دوندگی، شنا و همچنین ورزش‌های باشگاهی می‌تواند برای شما مفید باشد.
 • از خوردن شکر، نوشیدنی‌های گازدار، غذاهای فست فودی و سرخ شده به شدت پرهیز نمایید.
 • می‌توانید شیر و موز خودتان را با انواع مکمل‌های پروتئینی ترکیب نمایید.
 • به اندازه کافی ۷ تا ۸ ساعت بخوابید.
 • از استرس و اضطراب زیاد پرهیز نمایید.
 • اگر حس کردید که رژیم شیر موز شما را دچار بی‌حالی و ضعف کرده است به‌سرعت آن را متوقف کنید.
 • بعد از ۴ روز ادامه متوالی رژیم شیر موز می‌بایست به رژیم غذایی قبلی خود برگردید.
 • در هنگام شروع رژیم شما احساس خواهید کرد در انجام دادن کارهای روزانه تا حدی دچار افت انرژی شده‌اید، این مقدار افت انرژی طبیعی است، اما اگر متوجه شدید که این مقدار بیش از حد انتظارتان است، ادامه دادن رژیم برای شما به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.
 • زنان به هنگام زمان قاعدگی نباید از رژیم شیر و موز استفاده نمایند. زیرا این رژیم فاقد آهن، روی و همچنین مس است و می‌تواند باعث کاهش سطح هموگلوبین خون شود. اما اگر اصرار دارید که از این رژیم استفاده کنید می‌توانید در کنار شیر و موز از مواد مغذی دارای آهن و روی نیز در رژیم خود استفاده نمایید.
 • اگر می‌خواهید به کاهش وزنی بیش از ۴ کیلو با رژیم شیر و موز برسید، لازم است در میان هفته از ادامه رژیم دست بردارید و به رژیم غذایی قبلی خود بازگردید تا منابع مواد مغذی بدن‌تان تأمین گردد.

 

سخن پایانی

رژیم شیر و موز مانند دیگر رژیم های کم کالری سبب کاهش وزن می شود اما اگر خوب به این موضوع فکر کنیم می بینیم هدف از رژیم گرفتن تنها کاهش وزن نیست، بلکه رسیدن به سلامتی است. کاهش وزن از راه های ناسالم هم ایجاد می‌شود اما در مورد رسیدن به سلامتی این گونه نیست. به عقیده متخصصین رژیم شیر و موز و دیگر رژیم هایی که با خوراندن یک نوع غذای تکراری می خواهند شما را به کاهش وزن برسانند، ارزش حتی یک روز رعایت کردن را هم ندارند چون آخرین چیزی که برای این نوع رژیم ها اهمیت دارد سلامتی شما است. رژیم غذایی یک نوع سبک زندگی است و باید آن را به صورت طولانی ادامه داد نه فقط چند روز و یا حتی چند ماه. بنابراین، توصیه می‌شود برای رسیدن به کاهش وزن و سلامتی از رژیم‌های غذایی اصولی و صحیح تحت نظر متخصصین تغذیه، مانند رژیم‌های کاهش وزن باریکا، استفاده نمایید.

 

منبع

Healthline

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x