رژیم غذایی دیابتی‌ها و همه نکات مربوط به آن

رژیم غذایی دیابتی‌ها : دیابت یکی از انواع بیماری‌های مزمن است که کنترل آن نیازمند تغییراتی در شیوه زندگی بیمار می‌باشد. کنترل بیماری شامل مراقبت‌های تغذیه‌ای و رژیم غذایی مناسب برای کنترل قند خون، دارودرمانی، فعالیت بدنی، پایش گلوکز خون و آموزش خوددرمانی به بیمار است. براساس ویژگی های مختلف، علل زمینه ساز و نحوه ی درمان، دیابت بر انواع مختلفی دسته بندی می شود. شایع‌ترین انواع دیابت شامل دیابت نوع ۱، دیابت نوع ۲ و دیابت بارداری است. دیابت نوع ۱ حدود ۱۰ درصد و دیابت نوع ۲ حدود ۹۰-۸۰ درصد موارد ابتلای دیابت را تشکیل می‌دهند. دیابت بارداری نیز نوعی از هدم تحمل گلوکز است که برای اولین بار در حاملگی تشخیص داده می‌شود.

رژیم غذایی در افراد مبتلا به دیابت

نقش رژیم غذایی برای کاهش قند خون و کنترل دیابت بسیار مهم و غیر قابل چشم پوشی است، پیروی از یک برنامه غذایی مناسب و استفاده از گروه‌های غذایی مختلف در رژیم غذایی شامل مصرف سبزی‌ها و میوه‌ها، حبوبات، نان و غلات سبوس‌دار و لبنیات کم چرب به اندازه کافی باعث کنترل دیابت می‌شود. بنابراین، اولین قدم درکنترل دیابت، تغذیه صحیح و برنامه غذایی مناسب برای کاهش قند خون است. اگر بیماری دیابتی با پیروی از یک رژیم غذایی متعادل به وزن مناسب برسد از افزایش قند خون پیشگیری می‌شود. رژیم غذایی، ورزش، کنترل وزن و درصورت نیاز داروها از راه های اصلی کنترل دیابت هستند. افراد مبتلا به دیابت بایستی روزانه به شکل متنوع ازگروه های مختلف مواد غذایی در رژیم غذایی خود استفاده کنند تا مواد معدنی و ویتامین‌ها و فیبر غذایی که نقش مهمی در کاهش جذب قند در روده دارد، به مقدارکافی برای آن‌ها تأمین گردد. بر خلاف آن چه که بیشتر مردم تصور می کنند، تنها نخوردن قند و کم کردن حجم غذا، راه حال درمان و کنترل این بیماری نیست. افرادی که به هر یک از دو نوع بیماری دیابت مبتلا هستند، باید روزانه ۶ وعده غذایی بر اساس میزانی که متخصص تغذیه برای آن‌ها تنظیم نموده را در ساعات مشخص مصرف کنند. سه وعده اصلی یعنی صبحانه، نهار و شام به همراه سه میان وعده سبک که باید در ساعت و شرایط منظم مصرف شود. از طرف دیگر این وعده‌های غذایی باید از گروه‌های غذایی متنوعی تهیه شده و حجم آن‌ها مشخص باشد.

کربوهیدرات: کربوهیدرات ها شامل قند های ساده، نشاسته و فیبر است، که در گروه‌های مختلف مواد غذایی به غیر از گوشت‌ها و چربی‌ها، کربوهیدرات وجود دارد، کربوهیدرات‌ها باید حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد انرژی دریافتی روزانه در رژیم غذایی بیمار دیابتی را تشکیل دهد. در رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت تأکید بر مصرف انوع کربوهیدرات‌های پیچیده و غلات کامل است، میزان کربوهیدرات در رژیم غذایی بیمار دیابتی باید کاملا مشخص و تنظیم شده باشد و همچنین مقدار کربوهیدرات در هر وعده و میان‌وعده به میزان مشخصی مصرف شود. البته باید به این نکته توجه شود که در رژیم غذایی بیمار دیابتی باید مصرف انواع قندهای ساده مثل قند و شکر، نوشیدنی‌های صنعتی، نوشابه‌ها، شیرینی و … محدود شود. به طور کلی استفاده از غذا هایی با نمایه گلایسمی(GI)  پایین در رژیم غذایی برای کنترل قند خون توصیه می‌گردد.

فیبر: مصرف مواد غذایی حاوی فیبر در رژیم غذایی برای افراد مبتلا به دیابت توصیه می‌شود. مقدار توصیه شده برای مصرف فیبر در رژیم غذایی بیمار دیابتی مشابه افراد سالم و ۲۰ الی ۳۵ گرم در روز است. اثرات مفید فیبر بر کاهش چربی خون، پیشگیری از یبوست و برخی اختلالات گوارشی و پیشگیری از سرطان‌های دستگاه گوارش ثابت شده است، اما اثر افزایش مصرف فیبرهای معمولی غذا در رژیم غذایی بر کاهش قند خون قابل ملاحظه نیست، البته باید به این نکته توجه گردد که مصرف کم‌تر از میزان توصیه شده فیبر در رژیم غذایی افراد مبتلا به دیابت ممکن است منجر به بروز مشکلات ثانویه در این بیماران گردد.

پروتئین: با توجه به این که اختلال انسولین در افراد دیابتی بر متابولیسم گلوکز تأثیر گذاشته اما اثر مستقیمی بر پروتئین ندارد، میزان نیاز بیماران دیابتی به پروتئین همانند افراد معمولی است و رژیم غذایی بیمار دیابتی همانند رژیم غذایی افراد عادی تنظیم می‌گردد و این میزان در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از کل انرژی مورد نیاز روزانه فرد را تشکیل می‌دهد. نکته‌ای که در مورد مقدار پروتئین رژیم غذایی افراد دیابتی باید در نظر گرفت این است که در صورتی که دیابت منجر به ایجاد مشکل کلیوی در بیمار شده باشد باید محدودیت پروتئین را در رژیم غذایی بیمار دیابتی اعمال نماییم.

چربی: در حدود ۳۰ درصد از انرژی رژیم غذایی بیمار دیابتی را باید از چربی‌ها تأمین کنیم، در بیمارانی که مشکل لیپیدی ندارند می‌توان ۱۰ درصد از چربی‌های رژیم غذایی را از چربی‌های اشباع و باقی مانده چربی‌ها را از انواع غیر اشباع تأمین نمود.
اما در بیمارانی که به اختلالات چربی خون نیز مبتلا هستند، باید میزان چربی‌های اشباع در رژیم غذایی آنان به کم‌تر از ۷ درصد کاهش یابد. نکته مهم دیگر که در مورد چربی‌های رژیم غذایی دیابت باید رعایت کنیم مسئله کلسترول مواد غذایی است که باید کم‌تر از ۳۰۰ میلی‌گرم در روز باشد. اسیدهای چرب ترانس در رژیم غذایی بیمار دیابتی می‌تواند همانند سایر افراد موجب بروز بیماری‌های قلبی عروقی در بیمار شود، به همین دلیل باید مصرف غذاهای سرخ شده، گوشت‌های فرآوری شده، چیپس‌ها، روغن‌های گیاهی هیدروژنه و … در رژیم غذایی بیماران دیابتی محدود گردد. کاهش مصرف چربی در رژیم غذایی بیمار دیابتی به مرور زمان باعث کاهش وزن و بهبود وضعیت شاخص‌های لیپیدی خون می‌گردد.

ویتامین‌ها و املاح: به طور کلی دریافت مکمل‌های مواد معدنی و ویتامین‌ها به همراه رژیم غذایی دیابتی نیازی نیست. در افرادی که از رژیم‌های غذایی به شدت کم کالری استفاده می‌کنند، گیاه خواران، افراد سالمند، زنان باردار یا شیرده، افرادی که از داروهایی که با جذب مواد مغذی تداخل دارد استفاده می‌کنند، در شرایط کنترل متابولیک ضعیف و در شرایط بحرانی استفاده از مکمل‌های غذایی به همراه رژیم غذایی آن‌ها توصیه می‌شود.در شرایط لزوم، مصرف مکمل ویتامین و املاح باید تحت نظر متخصص تغذیه صورت بگیرد.

توصیه‌های تغذیه‌ای مهم برای افراد مبتلا به دیابت

 

توصیه برای افراد دیابتی

 • غذاهای موجود در رژیم غذایی دیابت را در فواصل منظم و در ساعات مشخص میل نمایید. 
 • از حذف وعده‌های غذایی تنظیم شده در رژیم دیابت توسط متخصص تغذیه و جابجایی آن‌ها جدً خودداری کنید. 
 • از حذف وعده‌های غذایی تنظیم شده در رژیم دیابت توسط متخصص تغذیه و جابجایی آن‌ها جدً خودداری کنید. 
 • در زمان کاهش قند خون که با علائم تشنج، عرق سرد، لرزش، تاری دید، ضعف، بی‌حالی و تپش قلب همراه است، از شربت قند یا نصف لیوان آب میوه استفاده نمایید.
 • از مصرف قندهای ساده مثل قند، شکر، شکلات، نوشابه‌های صنعتی، بستنی، دسر های شیرین، ژله، کمپوت، عسل، مربا، شیرینی‌ها، کیک‌ها و آبنبات خودداری کنید.
 • خرما، توت، کشمش و میوه‌های خشک نیز باید مطابق با مقدار تجویز شده از سوی متخصص تغذیه مصرف شود.
 • در رژیم غذایی دیابتی از نان‌های سنتی و سبوس‌دار مانند سنگک، بربری و تافتون به جای نان‌های سفید استفاده نمایید.
 • از سبزی‌های تازه به‌صورت روزانه و به مقدار کافی استفاده شود. بهتر است سبزی ها به صورت تازه در برنامه غذایی رژیم دیابت مصرف شوند.
 • بهتراست غذاها به‌صورت آب‌پز و بخارپز مصرف شوند و در صورت نیاز به روغن در رژیم غذایی بیمار دیابتی استفاده از روغن‌های زیتون و کانولا توصیه می‌گردد.
 • از مصرف نمک اضافی در برنامه غذایی و استفاده از نمکدان بر سر سفره پرهیز کنید.
 • حداقل ۲ بار در طول هفته از حبوبات در برنامه غذایی برای افراد دیابتی استفاده کنید.
 • از رژیم غذایی برای دیابت که توسط متخصص تغذیه تنظیم شده‌است استفاده نمایید.

 

غذاهای غیرمجاز در بیماران دیابتی

 • مواد غذایی با سدیم بالا مانند کالباس، سوسیس یا هر نوع ماده غذایی کنسرو شده، چیپس و پفک، مواد غذایی فرآوری شده
 • مواد غذایی چرب با کلسترول بالا شامل هر نوع غذای سرخ کرده، انواع گوشت قرمز پر چرب، کله پاچه، پوست مرغ، بال مرغ، مایونز، لبنیات پرچرب
 • قندهای ساده در مقادیر بالا شامل انواع شیرینی، شکلات‌ها، بیسکویت، نوشابه‌های گازدار، آبمیوه‌های صنعتی، قند، شکر، عسل، مربا و انواع بستنی

رژیم غذایی برای دیابت بارداری

عدم تحمل گلوکز که برای اولین بار در حاملگی تشخیص داده شود، دیابت حاملگی نام دارد. معمولا این بیماری در صورت کنترل قند خون با رژیم غذایی بعد از پایان دوران حاملگی بهبود می‌یابد. این بیماری معمولا در سه ماهه دوم و یا سوم تشخیص داده شده و در صورت کنترل نکردن قند خون امکان ادامه دیابت پس از دوران بارداری نیز وجود دارد. همچنین، در این افراد امکان ابتلا به دیابت نوع ۲ در سنین بالاتر بیشتر از سایر افراد است.

نکات زیر می‌تواند راهنمایی‌هایی برای داشتن یک رژیم غذایی مناسب در بارداری باشد:

 • حجم غذای خود را تقسیم کنید: طیف وسیعی از غذاها را بخورید و کالری‌ها و کربوهیدرات‌ها را به شکل یکنواختی در طول روز پخش کنید. پزشکان توصیه می‌کنند که هر روز سه وعده با حجم کم تا متوسط و دو تا چهار میان‌وعده، داشته باشید.
 • مصرف کربوهیدرات‌ها را مدیریت کنید: وعده‌های غذایی بیماران دیابتی بهتر است حاوی کربوهیدراتی کم‌تر از مقدار معمول همیشگی باشد. بهتر است که کربوهیدرات‌های پیچیده یعنی انواعی را که شامل فیبر هم هستند نیز در وعده‌های غذایی بگنجانید و خوردن آن‌ها را در سراسر روز پخش کنید. در تمام وعده‌ها و میان‌وعده‌ها پروتئین کم‌چربی را با کربوهیدرات‌ها همراه کنید. پروتئین کمک می‌کند که احساس سیری بیشتری داشته باشید، ‌انرژی‌تان را حفظ کنید و کنترل بهتری روی قند خون خود داشته باشید.
 • وعده‌های غذایی را حذف نکنید: زمان خوردن وعده‌های غذایی و مقدار غذایی که در هر وعده می‌خورید را ثابت نگه دارید.
 • مصرف فیبر غذایی را مورد توجه قرار دهید: مواد غذایی سرشار از فیبر مانند میوه‌ها، سبزی‌های تازه، غلات کامل، نخود، لوبیا و دیگر حبوبات خشک‌شده را در رژیم غذایی‌تان بگنجانید. این غذاها آهسته‌تر از کربوهیدرات‌های ساده جذب می‌شوند و همین ممکن است به جلوگیری از افزایش بیش از حد قند خون شما بعد از وعده‌های غذایی کمک نماید.
 • افزایش متوسط سطح فعالیت نیز راه مفیدی برای کمک به طبیعی نگه داشتن سطح قند خون است که شاید بهتر باشد که در مورد نوع، مدت و شدت ورزش نیز با پزشک صحبت کنید.

برنامه غذایی دیابتی‌ها

رژیم غذایی دیابتی ها

متخصصین تغذیه نقش موثری در تنظیم یک برنامه غذایی مناسب دارند تا دیابتی ها بدانند چه چیز، چه مقدار و چه وقت بخورند؟

در ادامه، نمونه یک برنامه غذایی برای یک بیمار دیابتی بیان گردیده است:

صبحانه: املت سفیده تخم مرغ با سبزی‌ها (قارچ، فلفل، پیاز)، یک فنجان چای

میان‌وعده صبح: یک عدد پرتقال، یک لیوان شیر کم چرب

نهار: ۲ فنجان سوپ کم سدیم (حاوی عدس یا لوبیا) همراه با یک چهارم فنجان پنیر رنده شده، برش هایی از فلفل قرمز و یک لیوان آب

میان وعده عصر: یک فنجان ماست بدون چربی و یک عدد سیب

شام: یک بشقاب کوچک خوراک میگو و کلم بروکلی همراه با سه چهارم فنجان برنج قهوه‌ای پخته

میان وعده بعد از شام: یک مشت کوچک بادام یا پسته و یک فنجان چای سبز

رژیم غذایی دیابت نوع ۱

اساس دریافت یک رژیم غذایی سالم مناسب برای دیابت نوع ۱ تمرکز بر مواد غذایی مغذی سرشار از ویتامین و مواد معدنی و کاهش مصرف غذاهای چرب، شیرین یا پر کربوهیدرات است. برخی از توصیه‌ها و پیشنهادهای اولیه عبارتند از:

 • میوه‌ها: میوه‌ها و منابع طبیعی تأمین‌کننده قند در زمره کربوهیدرات‌ها شمرده می‌شوند. میوه‌های تازه یا فریز شده مانند مرکبات، پرتقال و گریپ فوروت گزینه‌های مناسبی هستند.
 • سبزی‌ها: نشاسته نوعی قند است که به طور طبیعی در بسیاری از سبزی‌ها مانند سیب‌زمینی، ذرت و نخودفرنگی وجود دارد. سبزی‌های نشاسته دار بد نیستند اما نسبت به سایر سبزی‌ها، کربوهیدرات بیشتری دارند و به همین دلیل نباید در مصرف آن‌ها زیاده‌روی نمود. به جای آن‌ها سبزی‌هایی مصرف نمایید که کربوهیدرات کم‌تری داشته و سرشار از ویتامین، مواد معدنی، فیبر و مواد گیاهی دیگر باشند. برخی از این سبزی‌ها عبارتند از:
 • سبزی‌های دارای برگ سبز
 • مارچوبه
 • هویج
 • خیار
 • پیاز
 • فلفل
 • جوانه‌ها
 • گوجه فرنگی

همیشه سبزی‌های تازه یا فریز شده‌ای را انتخاب کنید که دارای نمک یا سس اضافی نباشند.

 • غلات کامل: بدن غلات کامل را به قند تبدیل می‌کند اما این مواد بسیار مغذی بوده و سرشار از فیبر هستند. برنج قهوه‌ای، غلات کامل، و نان‌های سبوس دار منابع عالی از غلات کامل هستند.
 • کربوهیدرات‌ها: سه نوع کربوهیدرات وجود دارد: نشاسته، قند و فیبرها. این مواد در لوبیا، سبزی‌های نشاسته دار، آبمیوه، ماکارونی یا نان یافت می‌شوند. کربوهیدرات‌ها در دستگاه گوارش به قند تبدیل شده و سپس جذب خون می‌شوند.
 • پروتئین‌ها: پروتئین‌ها برای حفظ عضلات و ترمیم زخم‌ها بسیار مهم هستند. در کنار گوشت، پروتئین در لوبیا و تخم‌مرغ نیز یافت می‌شود. پروتئین‌ها به طور مستقیم قند خون را افزایش نمی‌دهند، اما گوشت‌های فرآوری‌شده یا گوشت‌های چرب حاوی سدیم و کلسترول هستند. در حالی که این مواد تأثیری بر دیابت ندارند اما مصرف زیاد آن‌ها می‌تواند برای سلامت فرد مبتلا به دیابت مضر باشد.
 • زمان دریافت غذا: دانستن این که چه موقع باید غذا خورد به اندازه این که بدانید چه غذایی باید بخورید اهمیت دارد. خوردن وعده‌های غذایی کوچک و میان وعده‌ها در طول روز به حفظ سطح قند خون کمک کرده و از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری می‌کند. در صورت انجام ورزش‌های سنگین باید قبل و بعد از تمرین، قند خون خود را اندازه بگیرید.

برنامه غذایی برای دیابت نوع ۲

اولین قدم در کنترل قند خون رعایت برنامه غذایی صحیح است. با استفاده درست و کافی از مواد غذایی و ترک عادات غلط، می‌توان قند خون را تا حد زیادی کنترل نمود. دومین قدم در کنترل قند خون انجام فعالیت‌های ورزشی منظم روزانه است. بهترین زمان برای انجام ورزش بعد از صرف صبحانه یا عصرها بعد از صرف میان وعده عصر می‌باشد.

مدت زمان ورزش ۴۵-۳۰ دقیقه توصیه می‌شود. براساس توانایی خود ورز‌ش‌های آرام مانند نرمش صبحگاهی، پیاده روی، دوچرخه سواری، شنا، تنیس و پینگ پونگ می توانید انجام دهید.

مصرف این مواد غذایی برای بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ ممنوع است:

مصرف قند و شکر و مواد غذایی شیرین مانند (نان شیرینی، شربت، خرما، عسل، مربا، نوشابه، آدامس، بیسکویت، حلوا، شله زرد، گز، سوهان، شکلات، بستنی، کمپوت، آبمیوه، ساندیس و…)، به جز در موقع افت قند خون.

مواد غذایی که مصرف آن‌ها برای بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ آزاد می‌باشد:

سبزی‌ها (کاهو، اسفناج، فلفل دلمه، کلم، لوبیاسبز، بامیه، قارچ، کدوسبز، پیاز، سیر، کرفس، هویج و…) و میوه‌های حاوی ویتامینC (لیموترش نارنج، گوجه فرنگی و…) و حبوبات (عدس، ماش، لپه، نخود و…) و سویا، گوشت ماهی و مرغ بدون پوست، لبنیات کم چرب (شیر و ماست کم چرب و دوغ و کشک کم نمک)

مواد غذایی که مصرف آن‌ها برای بیمار مبتلا به دیابت نوع ۲ محدود (کم) می‌گردد:

نان، برنج، سیب زمینی، ماکارونی، انواع رشته‌ها (پلویی، آشی، فرنگی) باقلا، کدوتنبل، ذرت، لبو و چغندرقند پخته.

برنامه غذایی برای چاق شدن افراد دیابتی

چاق شدن افراد دیابتی

خوردن مداوم: یکی از بهترین راه‌ها برای افزایش وزن افراد دیابتی با توجه به مشکل افت قند ناشی از تزریق انسولین، مصرف منظم و مداوم غذا است.خوردن ۶-۵ وعده غذایی در روز، به‌جای دو یا سه وعده معمول، مهم‌ترین راه‌کار است.

خوردن غذاهای غنی از مواد مغذی: سعی کنید از غذاهایی که سرشار از مواد مغذی هستند، استفاده کنید.

نوشیدن مایعات قبل از غذا ممنوع: نوشیدن مایعات قبل از غذا، اشتها را کاهش داده و منجر به ایجاد احساس سیری می‌شود. بنابراین، حداقل نیم ساعت قبل از غذا، از نوشیدن آب و مایعات خودداری کنید.

مصرف تنقلات سالم: اگر از خوردن تنقلات در طول روز، لذت می‌برید مطمئن شوید که این میان وعده‌های غذایی، دارای ارزش تغذیه‌ای بالایی هستند. خوراکی‌های زیر نمونه‌هایی از تنقلات سالم و مغذی هستند:

 • آجیل‌ها
 • پنیر
 • کره بادام‌زمینی
 • آووکادو
 • میوه‌های خشک‌شده

مصرف کربوهیدرات‌های مناسب: افزایش مصرف کربوهیدرات‌ها، می‌تواند یک‌راه عالی برای اضافه کردن وزن و تأمین انرژی بدن باشد. بااین‌حال، بیماران دیابتی باید در استفاده از کربوهیدرات‌ها، بسیار محتاط باشند. اضافه کردن کربوهیدرات‌هایی که موجب افزایش ناگهانی و خطرناک سطح قند خون نمی‌شوند، روشی مناسب برای این افراد است. مانند:

 • غلات کامل
 • لوبیا
 • شیر
 • ماست

ورزش: ورزش به افزایش توده عضلانی و درنتیجه افزایش وزن، کمک می‌کند. همچنین ورزش، اشتها را افزایش می‌دهد. با افزایش مصرف مواد غذایی و ورزش منظم، مواد غذایی اضافی به جای چربی، به عضله تبدیل می‌شوند.

رژیم لاغری برای افراد دیابتی

اگر به دیابت مبتلا هستید، کاهش وزن به شما کمک می‌کند تا بتوانید مقدار انسولین و داروهای دیگری که مصرف می‌کنید را کاهش دهید. اگر دارای اضافه وزن هستید و به دیابت نوع ۲  نیز مبتلا می باشید تنها کاهش چند کیلوگرم از وزن‌تان می تواند مقدار قندخون شما را پایین آورده و سبب بهبود سلامت شما گردد. اما قبل از شروع برنامه کاهش وزن حتما باید با متخصص تغذیه دراین مورد مشورت نمایید. زیرا  تغذیه، مقدار قند خون، انسولین و سایر داروهایی که مصرف می‌شود، بسیار به هم مرتبط بوده و باید به دقت مورد توجه قرار گیرند.

بهترین روش، حفظ نسبت صحیحی از کربوهیدرات‌ها، چربی و پروتئین‌ها است و ایده آل‌ترین نسبت عبارت است از:

·    ۵۵-۵۰ درصد کربوهیدرات

·   ۳۰ درصد چربی

·     ۱۵-۱۰ درصد پروتئین

 • نظارت برمصرف کربوهیدرات‌ها در رژیم کاهش وزن

استفاده از کربوهیدرات‌های مرکب و پیچیده (مانند نان‌های تهیه شده ازگندم کامل و سبزی‌ها) به افراد دیابتی توصیه می‌شود زیرا این نوع کربوهیدرات‌ها خیلی آهسته جذب شده و درنتیجه از افزایش ناگهانی قند خون پس از خوردن آن‌ها جلوگیری می‌گردد. بدترین نوع کربوهیدرات‌ها برش‌هایی از نان سفید است. مصرف نان‌های تهیه شده از گندم کامل به افراد دیابتی توصیه می‌شود.

 • چالش‌های ویژه در رژیم کاهش وزن برای افراد دیابتی

برای همه افراد کاهش وزن یک چالش بزرگ محسوب می‌شود. برای افرادی که انسولین تزریق می‌کنند، این چالش بسیار مشکل‌تر است زیرا آن‌ها درهنگام افت قند خون مجبور به خوردن مواد قندی می‌شوند. هنگامی که شما مجبور باشید کالری مصرفی خود را کاهش دهید به دقت دوز صحیحی از دارو را مصرف کنید تا دچار افت قند خون  و به دنبال آن به هم ریختن رژیم غذایی خود نشوید. درحقیقت کاهش یا افزایش قندخون هر دو برای افراد مبتلا به دیابت دو نگرانی عمده است.

 • افت قند خون

هنگامی رخ می‌دهد که مقدار انسولین در بدن بیش از نیاز بدن باشد. درمراحل اولیه افت قندخون موجب سردرگمی، گیجی و لرزش بدن می‌شود. در مراحل بعدی می تواند بسیار خطرناک باشد و موجب بی هوشی وکما گردد. افت قند خون در افراد دیابتی به هنگام کاهش وزن بسیار شایع است، زیرا کاهش مقدار غذای مصرفی و کاهش وزن بر مقدار قند خون تأثیر می‌گذارد.

 • افزایش قند خون

هنگامی رخ می‌دهد که مقدار انسولین بدن بسیار کم‌تر از مقدار مورد نیاز برای کنترل قندخون باشد. این حالت زمانی که افراد درخوردن داروهای کاهنده قند خون یا تزریق انسولین به مقدار صحیح اقدام نمی‌کنند، یا رژیم غذایی خود را به طور صحیح دنبال نمی‌کنند، مشاهده می‌گردد.

 • تأثیر ورزش بر دیابت

یکی از فواید ورزش کمک به تعادل مقدار قند درخون است. بنابراین، در صورت انجام ورزش همگام با رژیم غذایی برای کاهش وزن نیازی به کاهش شدید کالری دریافتی ندارید. اما این نکته را در نظر داشته باشید که ورزش‌های مختلف تأثیرات متفاوتی بر مقدار قند خون شما خواهند داشت. ورزش‌های ایروبیک  نظیر  دویدن یا استفاده از تردمیل مقدار قندخون شما را بلافاصله کاهش می دهند. بلند کردن وزنه یا ورزش‌های قدرتی طولانی مدت چند ساعت پس از ورزش، بروی قند خون شما تأثیر می‌گذارند. این موضوع می‌تواند یک مشکل بزرگ ایجاد کند به خصوص اگر شما درحال  رانندگی باشید. این یکی از دلایلی است که قبل از رانندگی باید حتما مقدار قند خونتان  را اندازه گیری کنید. راه‌کار مفید همراه داشتن یک میان وعده نظیر میوه، بیسکویت کراکر، یا آبمیوه در ماشین است.

 • شروع رژیم غذایی کاهش وزن

کاهش وزن هرگز کار آسانی نیست به همین علت یک متخصص تغذیه باید در این مرحله به شما کمک کند. متخصص تغذیه می‌تواند برنامه غذایی متناسب با شما و شیوه زندگی‌تان را به منظور کاهش وزن با اهداف واقع بینانه تنظیم نماید.

 شما باید برنامه روزانه‌ای برای هر وعده غذایی‌تان داشته باشید و باید درمورد تغییر میزان داروهای‌ خود بر اساس مقدار غذایی که می خورید و فعالیت ورزشی که انجام می‌دهید، آموزش ببینید. این بهترین راه‌کار برای کاهش وزن است.

 

در این مقاله سعی کردیم در مورد رژیم غذایی دیابتی‌ها صحبت کنیم و به طور کامل در مورد این موضوع صحبت کنیم امیدواریم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید. ضمنا هر سوالی در مورد رژیم غذایی دیابتی‌ها دارید می توانید در پایین صفحه در قسمت نظرات بنویسید تا متخصصان باریکا در اسرع وقت به آن پاسخ دهند.

 

و در پایان می توانید در مورد دیابت مقالات زیر را مطالعه فرمایید:

منابع

۱. Krause’s Food and the Nutrition Care Process. Elsevier, 2017.

۲. www.diabetes.org
۳. diabetes.niddk.nih.gov

نوشته های مشابه

5 1 رای
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
2 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments

مقاله کاملی بود در مورد دیابت ، خسته نباشید

ممنون از شما. انشالله براتون مفید بوده باشه.

دکمه بازگشت به بالا
2
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x