شکر

شکر یا ساکارز که قند سفره، قند چغندر، قند نیشکر و قند انگور نیز نامیده می شود از اتصال گلوکز و فروکتوز بدست می آید. این قند به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود داشته و به صورت افزودنی در صنعت موررد استفاده قرار میگیرد.

پوسیدگی دندان بیماری است که بوسیله پلاک باکتریایی بر روی مینای دندان ایجاد می شود. کربوهیدرات ها خصوصا قند ها نقش عمده ایی در ایجاد پوسیدگی دندان  ها دارند.

از عوامل عمده در ایجاد پوسیدگی دندان ها به طور عمده میتوان به تاثیرات مواد مغذی و ترکیبات غذا در رژیم غذایی، پلاک باکتریایی، جریان بزاق، ترکیبات معدنی و فلوراید، ژنتیک، سن، و حتی جنسیت اشاره نمود. رایج ترین ارگانیسم در پلاک دندانی در ارتباط با فساد دندانی استرپتوکوکوس موتانس است، اما باکتری های دیگرهم به نظر می رسد که در فساد دندانی شرکت داشته باشند. از جمله این باکتری ها می توان به لاکتوباسیلوس سانجوس اشاره کرد.

بیشتر مطالعات بر اسید هایی متمرکز شده اند که از قند ها (ساکارز) تولید می شوند. تشکیل این کمپلکس و تسریع پلاک از دکستران های نامحلول که از ساکارز ساخته شده اند، نیز در این بین از اهمیت ویژه ایی برخوردار است.

تعدادی از منابع غذایی که حاوی شکر پنهان هستند شامل: انواع بستنی ها، میوه ها، انواع نوشابه ها، آبمیوه های صنعتی، بیشتر سس های پاستا، غلات صبحانه، نوشیدنی های انرژی زا، میوه های بسته بندی شده، میوه های خشک، سس گوجه فرنگی و … .

x (x)
 

نوشته های مشابه

5 1 رای
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x