آیا نخوردن ناهار ما را لاغر می‌کند؟

به طور کلی، حذف ناهار توصیه نمی‌شود و در واقع، رژیم غذایی کاهش وزن رژیمی است که در آن وعده غذایی ناهار سبک و کم چرب باشد. برای عملی کردن این رژیم کافی است مواد غذایی پر کالری و پر چرب را از وعده غذایی ناهار حذف کنید. برای مثال، توصیه می‌شود مصرف برنج را به حداقل ممکن برسانید و از مصرف نان و نوشیدنی‌های قندی بپرهیزید. شما می‌توانید وعده ناهار را به خوردن مواد غذایی نظیر حبوبات پخته شده اختصاص دهید.

بنابراین، بهترین توصیه برای رژیم‌های غذایی کاهش وزن این است که وعده‌های غذایی صبحانه و شام را به صورت کامل مصرف نموده و وعده غذایی ناهار را با غذاهای کم چرب جایگزین کرد. در این مقاله، در مورد عوارض حذف وعده ناهار و نیز جزئیات مربوط به وعده ناهار نکاتی بیان می‌شود.

در زمان مناسب و معین وعده ناهار را صرف کنید

 

بهترین زمان ناهار

طبق نظر متخصصین تغذیه پرخوری هنگام وعده غذایی ناهار و دیر ناهار خوردن باعث می شود تا مدت زمان طولانی سیر بمانید و به همین دلیل خوردن وعده غذایی شام به تأخیر افتد. خوردن دیر هنگام شام نیز باعث افزایش وزن بیشتر می‌شود. از طرف دیگر صرف دیر هنگام شام باعث ایجاد حس خستگی و بی‌اشتهایی و بی‌میلی نسبت به صبحانه در روز بعد خواهد شد که این نیز به نوبه خود روی سلامت وزن افراد تاثیرگذار است. بنابراین، به نظر می رسد با کاهش وعده غذایی ناهار به یک وعده کوچک و مختصر و مصرف به موقع صبحانه، ناهار و شام بتوان به بدن به نحو بهتری جهت کاهش وزن و حفظ سلامتی و نشاط کمک کرد.

زمان مصرف وعده‌های غذایی مختلف یکی از اجزاء مهمی است که در برنامه های کاهش وزن و لاغری در نظر گرفته می‌شود و متخصصین تغذیه در برنامه‌های کاهش وزن بر این مسئله تأکید بسیار زیادی دارند.

یک بررسی در گروهی از افراد که در یک رژیم ۲۰ هفته ای شرکت نموده و به دو گروه تقسیم شده بودند، نشان داد افرادی که قبل از ساعت ۳ بعدازظهر ناهار می خورند، نسبت به گروه دیگر که درهر زمان پس از ساعت ۳ ناهار خورده بودند، ۳۰ درصد بیشتر کاهش وزن داشتند. بنابراین، می‌توان بیان نمود بهترین زمان قبل از ساعت ۳ و بدترین زمان خوردن ناهار بعد از ساعت ۳ است. این بررسی نشان داد زمان مناسب برای صرف وعده های غذایی تأثیر بسیار قابل توجهی بر سلامتی و البته کاهش وزن دارد.

همچنین، در مطالعات دیگر نشان داده شده کم توجهی نسبت به صرف وعده ناهار و اختصاص ندادن زمان کافی برای صرف این وعده، باعث اختلال در پاسخ‌های انسولین شده و فرد را در معرض خطر ابتلا به اختلالات قند خون و دیابت قرار می‌دهد.

یک بررسی دیگری گزارش نمود افرادی که سعی در کاهش وزن دارند، باید قبل از ساعت ۳ بعد از ظهر ناهار صرف کنند. از نظر علمی گرسنگی توسط ریتم های شبانه روزی (ساعت بیولوژیک بدن) کنترل می شود. بنابراین، هنگامی که دیر ناهار می خورید بدن زمان بیشتری را برای پردازش کالری نیاز دارد در واقع، انجام فرآیندهای مرتبط با پردازش کالری دشوار خواهد شد.

افرادی که ناهار وعده اصلی غذایی آن ها می‌باشد، کم‌تر دچار اضافه وزن شده و نمایه توده بدنی (BMI) پایین تری دارند. در کشورهایی که به وعده ناهار اهمیت داده نمی شود و مردم کالری کمتری برای صبحانه و ناهار مصرف می کنند و میزان کالری مصرف شده در شام و میان وعده ها زیاد است، آمار چاقی بالاتر است.

بنابراین، به طور کلی توصیه می‌شود برای کاهش وزن شیوه درست و سالم غذا خوردن را بیابید و ناهار را وعده اصلی غذایی خود قرار دهید و ناهار خوردن خود را به قبل از ساعت ۳ بعد از ظهر موکول کنید تا وزنتان کاهش یابد و سطح فعالیت و انرژی شما افزایش پیدا کند.

بهترین ناهار برای لاغری

 

خوردن ناهار

ناهار اصلی ترین وعده بین وعده های غذایی است، و به هیچ عنوان نباید این وعده غذایی بسیار مهم حذف شود. در این قسمت، توصیه‌های مورد نیاز جهت دریافت ناهار سالم جهت کاهش وزن بیان می‌گردد.

  • برنج: مصرف برنج را تا حد امکان به حداقل برسانیم. برای تهیه برنج هم از کم‌ترین مقدار روغن و نمک ممکن استفاده کنیم. برنج را آبکش نکنید، چون با آبکش کردن برنج ویتامین‌های آن از بین می رود. بنابراین، بهتر است به جای آبکش کردن، مقدار مصرف برنج را کم‌تر کنیم. زیرا با آبکش کردن برنج، بیشتر ویتامین های آن از بین می رود و با کمبود این ویتامین‌ها عوارض قابل توجهی ایجاد می‌شود.
  • نان: ترجیح بر این است که از انواع نان‌های سبوس دار به جای آن‌هایی که سبوس نداشته و یا سبوس کم‌تری دارند، استفاده کنیم. نان سنگک بالاترین مقدار سبوس را در بین نان های سنتی دارد. اما باید میزان مصرف آن را کنترل کنیم. براساس وزن، از یک تا سه کف دست نان کافی است.
  • انواع نوشیدنی های صنعتی: ناگفته پیداست نوشیدن این نوع خوراکی ها با عث دریافت قند اضافی می شود. بنابراین، به جای این نوع نوشیدنی‌ها از آب و دوغ می توان استفاده کرد.
  • شورها و ترشی ها: خوردن این نوع چاشنی ها، هم باعث دریافت نمک اضافی می شود و هم اشتها و خوردن بیش از اندازه را افزایش می دهد. همچنین، این افزودنی ها زمینه ساز ابتلا به انواع بیماری ها از مشکلات گوارشی تا انواع سرطان ها می شود. بنابراین، بهتر است از گزینه‌های سالم مانند سبزی خوردن، ماست، سالاد و… استفاده کنیم.

اگر ناهار نخوریم لاغر می‌شویم؟

نکته بسیار مهم و قابل توجه این است که اصولا افرادی که با مشکل اضافه وزن و چاقی روبه‌رو هستند، این وزن اضافی را تنها به خاطر زیاد خوردن پیدا نکرده‌اند. بد و نامنظم غذا خوردن و کم‌تحرکی نیز از جمله عوامل مهمی هستند که در این میان نقش دارند و رفتارهای صحیح فعالیت بدنی و تغذیه سالم، که مجموعه آن‌ها را به عنوان سبک زندگی می‌شناسیم، در تناسب اندام و وزن ایده‌آل ما بسیار مؤثر می‌باشند. در واقع افرادی که برای لاغر شدن به سمت کم‌خوری می‌روند، موادی را حذف می‌کنند یا به اندازه نیاز بدن‌شان غذا نمی‌خورند، دچار عوارض قابل توجهی می‌شوند.

اگر می‌خواهید به شکل سالم و منطقی وزن خود را کم کنید، باید از سبک تغذیه سالم پیروی نمایید. یعنی هم انتخاب‌های غذایی خوبی داشته باشید و هم آرام و البته سر وقت غذا بخورید. یعنی وعده‌های صبحانه، میان‌وعده، ناهار، عصرانه و شام را داشته باشید و هیچ یک از آن‌ها را حذف نکنید؛ حتی توصیه می‌شود قبل از خواب یک عدد میوه تازه یا یک لیوان شیر کم‌چرب بخورید. اصولا درست، به اندازه و سر موقع غذا خوردن و مشورت با متخصص تغذیه، راه سالم و اصولی کاهش وزن است.

برای برخورداری از سبک تغذیه‌ای سالم، اولین قدم‌این است که حتما صبحانه بخوریم. مصرف صبحانه‌ای کامل و سالم برای لاغری، روشی بسیار مهم، اساسی و سالم است تا این که بخواهیم چیزی را حذف یا از وعده شام یا ناهار صرف‌نظر کنیم.

سخن پایانی

در پایان توصیه می‌شود در کنار رعایت رژیم غذایی، تمرینات ورزشی را نیز انجام دهید تا بهترین نتایج را کسب کنید. بهترین ورزش‌های توصیه شده برای کمک به کاهش وزن، ورزش های هوازی مانند دویدن، پیاده روی و ورزش‌های ایروبیک می باشد. همچنین، به خاطر داشته باشید جهت رسیدن بدن به زمان کالری سوزی ورزش های ذکر شده باید مدت زمان حداقلی بین ۳۰ تا ۴۵ دقیقه داشته باشند و با تکرار هایی به صورت حداقل سه بار در هفته انجام شوند.

منبع

Healthline

نوشته های مشابه

4.5 2 رای ها
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x