چه غذاهایی باعث افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود؟

افزایش متابولیسم بدن برابر است با سوزاندن کالری بیشتر و در نتیجه کاهش وزن و حفظ وزن، برای شما راحت‌تر می‌شود. برخی از غذاهای خاص متابولیسم بدن را افزایش می‌دهند، در این مقاله، برخی مواد غذایی که می‌توانند متابولیسم شما را افزایش دهند و در کاهش وزن به شما کمک کنند را بررسی می‌کنیم.

افزایش سوخت و ساز بدن در طب سنتی

از دیدگاه طب سنتی نیز افزایش سوخت و ساز بدن می‌تواند در کاهش وزن مؤثر واقع شود. در این روش از غذاها، ادویه‌ها و گیاهان دارویی برای بالا بردن سوخت و ساز بدن استفاده می‌شود. بافت سلول‌های چربی به تدریج با مصرف این غذاها شکسته و باعث کاهش وزن می‌شود.

متابولیسم به معنای سوخت و ساز بدن و تبدیل کالری به انرژی است. وقتی ورزش می‌کنید بدن به انرژی زیادی نیاز دارد. در این صورت بخشی از چربی‌های اضافه و کالری بدن برای تأمین انرژی سوزانده می‌شود. طبق دیدگاه طب سنتی، برخی از مواد غذایی برای بالا بردن متابولیسم بدن مؤثر هستند. این مواد غذایی، شامل:

 • شنبلیله

  شنبلیله

یکی از راه‌های افزایش متابولیسم بدن در طب سنتی مصرف شنبلیله است. اما باید بدانید که سرخ کردن این سبزی، خاصیت خود را از دست می‌دهد. اگر شنبلیله را با هدف افزایش سوخت و ساز خود استفاده می‌کنید، باید تخم شنبلیله را پودر کرده و روزانه میل کنید. در طب سنتی بیان شده مصرف یک قاشق چایخوری پودر شنبلیه در غذا می‌تواند به لاغری کمک کند.

 • فلفل تند

یکی دیگر از راه‌های بالا بردن متابولیسم بدن مصرف فلفل تند یا فلفل چیلی است. این ادویه تند حاوی نوعی ماده به نام کپسایسین است که دمای بدن را بالا می‌برد. به همین دلیل است که گفته می‌شود در فصل سرد زمستان و زمان سرماخوردگی حتماً فلفل قرمز مصرف کنید. این ادویه به دلیل داشتن کپسایسین می‌تواند متابولیسم بدن را بالا بدن و باعث افزایش کالری سوزی شود.

 • زنجبیل

یکی دیگر از روش‌های افزایش متابولیسم بدن برای کاهش وزن مصرف زنجبیل است. این ادویه پرکاربرد در درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده می‌شود. بیان شده این ادویه نه تنها به کالری‌سوزی کمک می‌کند، بلکه در کنترل اشتها نیز اثرگذار می‌باشد.

 • ادویه‌هایی مانند دارچین، زردچوبه، و فلفل سیاه

یکی دیگر از راه‌کارهای افزایش متابولیسم بدن در طب سنتی مصرف دارچین است. این ادویه به دلیل تبدیل سلول‌های چربی به انرژی باعث بالا رفتن دمای بدن می‌شود.

افزایش متابولیسم بدن برای کاهش وزن با کمک زردچوبه هم یکی دیگر از راه‌های پیشنهادی در طب سنتی است. این ادویه حاوی مقدار زیادی کورکومین است. این ماده در سوزاندن چربی‌های اضافه و بالا بردن متابولیسم تأثیر زیادی دارد.

یکی دیگر از راه‌های افزایش متابولیسم بدن در طب سنتی مصرف فلفل سیاه است. این ادویه می‌تواند سوخت و ساز بدن را بالا ببرد. سپس انرژی حاصل را به گرما تبدیل کند. به همین دلیل است که بعد از خوردن فلفل سیاه احساس گرمای زیادی می‌کنید.

برای افزایش سوخت و ساز بدن چه بخوریم؟

 • غذاهای پروتئینی

  پروتئین

از آن جا که بدن برای هضم پروتئین، نسبت به هضم کربوهیدرات و چربی، به انرژی بیشتری نیاز دارد، غذاهای پر پروتئین مانند انواع گوشت، ماهی، لبنیات، حبوبات، مغزها و دانه‌ها به افزایش متابولیسم بدن کمک می‌کنند و تا چند ساعت موجب بالا بردن سوخت و ساز بدن می‌شود. این اثر به عنوان اثر گرمازایی غذاها شناخته می‌شود و در واقع، اثر گرمازایی غذاها به مقدار کالری گفته می‌شود که بدن برای هضم و جذب غذاها مصرف کرده و هرچه این مقدار بیشتر باشد بدن به کالری بیشتری برای هضم و جذب غذا نیاز دارد و در نتیجه سبب افزایش سوخت و ساز بدن می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که مصرف غذاهای پر پروتئین مقدار گرمازایی غذا را به بیشترین مقدار خود افزایش می‌دهد. رژیم های پر پروتئین با کمک به حفظ توده عضلانی بدن از افت متابولیسم که معمولا در طی رژیم‌های کاهش وزن مشاهده می‌شود، جلوگیری می‌کند. علاوه بر این، مصرف پروتئین باعث می‌شود مدت زمان طولانی‌تری احساس سیری کنید و در نتیجه غذای کم‌تری در ادامه روز مصرف کنید که در کاهش وزن شما تأثیر زیادی دارد.

 • ریزمغذی‌های سلنیوم، آهن، و روی

سلنیوم، آهن، و روی هرکدام نقش‌های متفاوتی را در بدن ایفا می‌کنند، اما همه آن‌ها برای عملکرد صحیح بدن مورد نیاز هستند و بدون وجود آن‌ها فعالیت‌های بدن دچار اختلال می‌شود. عملکردی که در این سه عنصر مشترک است، نقش آن‌ها در غده تیروئید می‌باشد و تیروئید برای عملکرد صحیح برای تنظیم متابولیسم بدن به این عناصر نیاز دارد. مطالعات نشان می‌دهند رژیم‌های غذایی که در آن‌ها به مقدار کافی ریزمغذی‌های مورد نیاز وجود ندارد بر روی توانایی غده تیروئید برای تولید هورمون‌های تیروئیدی اثر گذاشته و باعث پایین آمدن متابولیسم بدن شود، دقیقا همان حالتی که در کم کاری تیروئید رخ می‌دهد. جهت پیشگیری از کمبود این سه عنصر در بدن و پیشگیری از ایجاد اختلال در غده تیروئید، از غذاهایی مانند گوشت، غذاهای دریایی، مغزها و دانه‌ها در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید.

 • غذاهای ادویه‌دار و تند

  غذا های تند

کپسایسین یک ماده شیمیایی است که در فلفل‌های تند موجود بوده و می‌تواند سبب افزایش سوخت و ساز در بدن و افزایش چربی سوزی شود. مطالعه مروری که بر روی ۲۰ پژوهش صورت گرفته در مورد کپسایسین انجام شد، گزارش نمود مصرف کپسایسین می‌تواند سبب شود که شما روزانه به طور مستقیم ۵۰ کالری انرژی بسوزانید. برای اثرگذاری کپسایسین مقادیر مختلفی بیان شده، برخی مطالعات نشان داده‌اند دریافت روزانه حدود ۱۰۰ میلی گرم کپسایسین سبب بالا بردن متابولیسم بدن می‌شود و برخی مطالعات دیگر بیان داشته‌اند که حتی روزانه ۱۰ میلی گرم هم باعث اثر گذاری بر متابولیسم بدن شده و سوخت و ساز را بالا می‌برد. کپسایسین علاوه بر افزایش سوخت و ساز سبب کاهش اشتها هم می‌شود، مصرف ۲ میلی گرم کپسایسین بلافاصله قبل از غذا سبب می‌شود که میزان کالری دریافتی بخصوص کالری دریافتی از کربوهیدرات‌ها کاهش یابد. البته نتایجی هم مبنی بر عدم تأثیر این ماده بر روی بالا بردن سوخت و ساز بدن به دست آمده است، با این حال می‌توانید از فلفل تند برای طعم دهی به غذا به میزان متعادل استفاده کنید.

برخی از ادویه‌ها اثر بخصوصی در افزایش سوخت و ساز بدن و کاهش وزن دارند، به عنوان مثال، مصرف زنجبیل می‌تواند سبب کاهش احساس گرسنگی و افزایش احساس سیری در فرد شود. هل نیز یکی دیگر از ادویه‌هایی است که سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. البته اثرات ادویه ها در افزایش متابولیسم از فرد به فرد متفاوت است و ممکن است کم‌تر یا بیشتر باشد.
اضافه کردن فلفل قرمز به غذاها و به خصوص غذاهای پر چرب می‌تواند میزان چربی های مصرف شده برای تولید انرژی بدن و در نتیجه سوخت و ساز بدن را افزایش دهد. البته این افزایش متابولیسم در افرادی که عادت به مصرف غذاهای خیلی تند دارند، ممکن است قابل توجه نباشد.

 • قهوه

مطالعات نشان داده کافئین موجود در قهوه به افزایش سوخت و ساز بدن کمک می‌کند و میزان سوخت و ساز بدن را تا حدود ۱۱ درصد افزایش می‌دهد. مطالعاتی مختلفی که بر روی قهوه صورت گرفت، نشان داد مصرف روزانه ۲۷۰ میلی گرم کافئین یا معادل آن ۳ فنجان قهوه سبب بالا بردن متابولیسم بدن می‌شود. علاوه بر این، کافئین به بدن شما کمک می‌کند برای تأمین انرژی از چربی های بدن خود استفاده کنید و این مسئله به افزایش کارآیی بدن شما در طول ورزش هم کمک می‌کند و توان ورزشی‌تان را بالا می‌برد و در نتیجه، به کاهش وزن کمک بیشتری می‌کند. البته توجه داشته باشید که قهوه را بدون شکر و خامه مصرف کنید تا از دریافت کالری اضافی پیشگیری گردد.

 • کاکائو

  شکلات تلخ

یک مطالعه بر روی موش‌ها نشان داد استفاده از عصاره کاکائو سبب بیان ژن‌هایی می‌شود که بدن را به سمت استفاده از چربی‌ها برای تولید انرژی سوق می‌دهد. این خاصیت در موش‌هایی که رژیم پر چرب دارند بیشتر دیده می‌شود. جالب است بدانید در یک مطالعه نیز مشاهده گردید که مصرف کاکائو از عملکرد آنزیمی که سبب تجزیه چربی و کربوهیدرات ها در روده و جذب آن‌ها می‌شود، جلوگیری می‌کند، در نتیجه باعث کاهش جذب کالری در بدن می‌شود. البته به این نکته مهم توجه داشته باشید که اگر می‌خواهید از کاکائو استفاده کنید بهتر است از انواع فرآوری نشده و پردازش نشده آن استفاده کنید، زیرا در طی پردازش مقادیری از مواد مفید آن از بین می‌رود.

 • چای

تحقیقات نشان دهنده این موضوع است که ترکیب مصرف کافئین و کاتچین که در چای یافت می‌شود، می‌تواند سبب افزایش متابولیسم بدن شود. در واقع مصرف روزانه چای سبز می‌تواند در حدود ۴ الی ۱۰ درصد سوخت و ساز بدن را افزایش دهد و سبب کالری سوزی بیشتر گردد. علاوه بر این مسئله استفاده از چای سبز می‌تواند به بدن کمک کند تا در حین ورزش از منابع چربی برای تأمین انرژی خود استفاده کند. البته همانند قهوه هم تأثیر چای سبز بر افزایش متابولیسم و چربی سوزی از هر فرد به فرد دیگر متفاوت می‌باشد.

 • حبوبات

حبوبات مثل عدس، نخود، لوبیا و بادام زمینی در مقایسه با سایر غذاهای گیاهی دارای پروتئین بیشتری هستند، مطالعات نشان می‌دهند غذاهای پرپروتئین به انرژی بیشتری برای هضم و جذب دارند و در نتیجه موجب کالری سوزی بیشتری در شما می‌شود.
حبوبات علاوه بر پروتئین بالا دارای مقادیر زیادی فیبر غذایی محلول و نامحلول هستند که باکتری های مفید روده از آن‌ها تغذیه می‌کنند و برای بدن مفید هستند. به علاوه، این باکتری های مفید در روده اسیدهای چرب کوتاه زنجیر را نیز برای بدن تولید می‌کنند که در نرمال نمودن سطح قند خون نیز نقش دارند. در یکی از مطالعات انجام شده، مشاهده گردید افرادی که از رژیم غذایی با حبوبات بالا استفاده می‌کنند، در یک مدت زمان معین، نسبت به افرادی که رژیم غذایی کم حبوبات داشتند کاهش وزن بیشتری دارند. علاوه بر این، نخود فرنگی، باقلا و عدس دارای آمینواسید گلوتامین است که نیاز به انرژی بیشتری برای هضم دارد و در نتیجه سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهند.

 • روغن نارگیل

روغن نارگیل برخلاف چربی های دیگر که بیشتر اسیدهای چرب آن‌ها بلند زنجیر می‌باشد، سرشار از اسیدهای چرب با طول متوسط است. برخلاف اسیدهای چرب بلند زنجیر، اسید های چرب متوسط زنجیر پس از جذب مستقیما به کبد رفته و به انرژی تبدیل می‌شوند، و این مسئله باعث می‌شود این اسیدهای چرب در بدن ذخیره نشوند. برخی مطالعات نیز نشان می دهند اسیدهای چرب متوسط زنجیر می‌توانند نسبت به اسید های چرب بلند زنجیر متابولیسم بدن را بیشتر افزایش دهند. البته باید به این نکته بسیار مهم نیز توجه داشته باشید که در هر صورت این اسیدهای چرب دارای کالری بالایی هستند و میزان مصرف شما باید در حد نیاز روزانه شما باشد و از مصرف بیش از حد این چربی ها جدا خودداری کنید.

 • نوشیدن آب

مصرف آب کافی یکی از بهترین راه‌های تأمین مایعات بدن و حفظ آب بدن است. علاوه بر این، به نظر می‌رسد مصرف آب به طور موقت متابولیسم بدن را افزایش می‌دهد. محققان علت این افزایش متابولیسم را تلاش بدن برای رساندن دمای آب به دمای بدن می‌دانند. با این حال به نظر می رسد که این اثر تنها ۶۰ تا ۹۰ دقیقه پس از مصرف آب ادامه داشته باشد و میزان افزایش متابولیسم بدن در فردی با فرد دیگر بسیار متفاوت است و به عوامل زیادی بستگی دارد.

چگونه متابولیسم را افزایش دهیم؟

 • به اندازه کافی بخوابید

وقتی به اندازه کافی نمی خوابید، تعادل هورمونی در بدن به هم می خورد، در نتیجه سوخت و ساز کند و خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقی افزایش می‌یابد. نشان داده شده بیشترین اثر افزایش سرعت سوخت و ساز را از خواب دریافت خواهید کرد. سعی کنید هر شب حداقل ۸ ساعت خواب با کیفیت داشته باشید. این یعنی در این ۸ ساعت بیشترین زمان ممکن را در خواب عمیق به سر ببرید. شاید وسوسه شوید تا دیروقت بیدار بمانید و خود را با دیدن فیلم یا گوشی همراه مشغول کنید اما با آن مقابله کنید. اگر می‌خواهید سوخت و سازتان را افزایش دهید باید حداقل ۸ ساعت بخوابید. بنابراین، پیش از این که دیر شود به رختخواب بروید.

 • وعده صبحانه را حذف نکنید

شاید وسوسه شوید که صبح خیلی سریع بیرون بروید اما اگر می خواهید سرعت سوخت و سازتان در طول روز ثابت باشد، برای صرف صبحانه برنامه‌ریزی نموده و زمان بگذارید. خوردن صبحانه سوخت و ساز را به جریان می اندازد و در طول روز انرژی مورد نیازتان را بالا نگه می‌دارد. خوردن صبحانه قبل از انجام ورزش بیش از ورزش باعث تسریع سوخت و ساز می‌شود.

 • ورزش و تحرک بدنی داشته باشید

  ورزش و تحرک

با انجام منظم تمرینات قدرتی می توانید عضلات بیشتری بسازید. ساخت عضله سرعت سوخت و ساز بدن را افزایش می دهد. نشان داده شده بعد از هر ۲۰ دقیقه ورزش قدرتی، تا ۲ ساعت سرعت سوخت و سازتان بالا می ماند و هرچقدر بافت عضلانی بیشتری داشته باشید سوخت و سازتان نیز بهتر خواهد بود. حتی وقتی تحرکی ندارید، نیز عضله سازی کمک می کند کالری بیشتری بسوزانید. اگر می خواهید ورزش قدرتی انجام دهید، با بلند کردن وزنه شروع کنید. اگر عادت به بلند کردن وزنه ندارید یا انجام ورزش های قدرتی باعث می‌شوند به شدت دچار بدن درد شوید، جای نگرانی نیست. ورزش هوازی نیز می تواند به همین اندازه در سوخت و ساز بدنتان اثرگذار باشد.

انجام ورزش‌های قدرتتی و هوازی می‌توانند افزایش سرعت سوخت و ساز را به دنبال داشته باشد، اما انرژی که صرف فعالیت های اصلی روزانه می کنید نیز تأثیر بسیار زیادی روی مقدار کالری که بدنتان در روز می سوزاند، دارد. با فعالیت بیشتر، در زندگی روزمره می توانید اثر قابل توجهی روی سوخت و ساز بدن‌تان بگذارید. در طول روز به دنبال فرصت برای فعالیت باشید. تا حد امکان از وسیله نقلیه استفاده نکنید، به جای آسانسور از پله استفاده کنید. هرچه بیشتر حرکت کنید کالری بیشتری می سوزانید.

 • در وعده‌های غذایی خود پروتئین بگنجانید

اگر می خواهید از برنامه غذایی تان برای افزایش سرعت سوخت و ساز استفاده کنید، سعی کنید به هر وعده پروتئین اضافه کنید. پروتئین های بدون چربی مانند تخم مرغ، مرغ و لبنیات به برنامه غذایی اضافه کنید. پروتئین به ساخت و نگهداری از بافت های عضلانی کمک می کند، همچنین، پروتئین ها به خودی خود توسط دستگاه گوارش دیر هضم می شوند. بنابراین، برای هضم آن‌ها بدن باید انرژی بیشتری مصرف کند.

 • به مقدار کافی آب بنوشید

دریافت آب کافی نیز به افزایش سرعت سوخت و ساز بدن کمک می‌کند.

داروی گیاهی افزایش سوخت و ساز بدن

بیان شده با جویدن یک ریشه تازه زنجبیل (به صورت خام) قبل از هر وعده غذایی، احساس راحتی بیشتر می شود، محرک هضم غذا بوده و سوخت و ساز بدن را افزایش می‌دهد. همچنین، می‌توان یک تکه کوچک ریشه زنجبیل را پس از تمیز کردن کوبانده و با کمی عسل و آب لیمو مخلوط نموده و یا از مخلوط آن ها در اسموتی استفاده کنید، این ترکیبات به هضم کمک کرده و تمایل به خوردن را کاهش می‌دهد.

به علاوه، در طب سنتی ترکیب آب گرم با لیمو و زنجبیل نیز روشی برای کاهش وزن معرفی شده است. به رژیم غذایی خود ترکیب طلایی لیمو و زنجبیل را اضافه کنید. بیان شده این ترکیب باید اولین چیزی باشد که در روز می‌خورید و برای سم زدایی بسیار ایده آل است، و سوختن چربی و عرضه آنتی اکسیدان ها و ویتامین C به بدن را ممکن می‌کند.

همچنین، در طب سنتی از مصرف لیمو و زنجبیل با چای سبز، نیز به عنوان یک ترکیب بسیار مفید نام برده شده است.

در طب سنتی، از ترکیب لیمو، هندوانه، زنجبیل و آب نعناع نیز به عنوان روشی برای لاغری سریع یاد شده است. بیان گردیده این آب سم زدا، تمام مواد مغذی ضروری بدن شما را تأمین می کند در حالی که از بدن سموم را خارج می کند و به شما کمک می‌کند تا سریع تر وزن خود را کاهش دهید، و بدنتان را هیدراته نگه می‌دارد.

چای زنجبیل، با لیمو و عسل نیز ترکیب بسیار خوبی می‌سازد، از ادویه زنجبیل به هر شکل در آشپزی استفاده کنید همچنین می‌توانید آن را در هر ظرفی برای مزایای دیگر نگه داری نمایید. بیان شده زنجبیل می تواند به کاهش وزن و چربی شکم کمک و بدن را از سموم مختلف سم زدایی کند. به علاوه می تواند التهاب و اضطراب را کاهش دهد و به درمان بسیاری از بیماری ها مانند سرطان کمک کند. مصرف چای زنجبیل درست قبل از هر وعده غذایی یک راه مؤثر برای ترشح آنزیم های گوارشی است. اگرهر شب چای زنجبیل بنوشید و بعد از بیدار شدن، حدود ۳۰ دقیقه تمرینات کاردیو انجام دهید، خیلی زود متوجه اثرات مثبت خواهید شد.

داروی افزایش سوخت و ساز بدن

برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی عملکرد بدن را تقویت می‌کنند، فرآیندهایی مانند متابولیسم و کنترل وزن مناسب جزء این عملکردها هستند. مهم‌ترین این ویتامین‌ها و مواد معدنی شامل موارد زیر می‌باشند:

 • ویتامین‌های گروه B

  ویتامین b

ویتامین‌های گروه B نقش‌های مهم بسیاری در سوخت و ساز و تأمین انرژی بدن دارد. این ویتامین‌ها شامل B12، بیوتین، فولیک اسید، B6، B5 یا پنتوتنیک اسید، نیاسین یا B3، ریبوفلاوین یا B2 و تیامین یا B1 می‌شود. کمبود یکی از این ویتامین‌ها می‌تواند روی سایر ویتامین‌های این گروه نیز تأثیر داشته باشد و متابولیسم بدن فرد را دچار اختلال کند.

 • ویتامینD

طبق گفته محققان ویتامین D می‌تواند به کنترل قند خون کمک کند و مقاومت به انسولین را در افراد دیابتی بهبود ببخشد. برخلاف باقی ویتامین‌های ضروری، افراد می‌توانند ویتامین دی را از نور خورشید دریافت کنند. البته، سریع‌ترین راه برای بالا بردن سطح ویتامین D این است که در معرض نور خورشید قرار بگیرید. مواد غذایی حاوی ویتامین دی عبارت‌اند از: زرده تخم مرغ، ماهی‌های چرب مانند سالمون، ساردین و ماهی خال خالی، روغن جگر ماهی، جگر گاو، لبنیات غنی شده، شیرهای گیاهی غنی شده، و غلات غنی شده مخصوص صبحانه و برخی انواع قارچ. البته اگر فردی دچار اضافه وزن است، مکمل و قرص‌های ویتامین به تنهایی وزنش را کاهش نمی‌دهد. تغییر سبک زندگی هم باید بتواند کاهش وزن را به همراه داشته باشد.

 • آهن

برای این که بدن رشد، نمو و متابولیسم سالمی داشته باشد، به عنصر آهن نیازمند است. این عنصر همچنین برای عملکرد صحیح سلول‌ها و تولید برخی از هورمون‌ها هم حیاتی است. آهن برای حمل اکسیژن در گلبول‌های قرمز خون نیز ضروری می‌باشد. گلبول‌های قرمز خون اکسیژن را به سمت عضلات و بافت‌های بدن حمل می‌کنند. اگر فردی سطح آهن پایینی داشته باشد، ممکن است میزان کافی اکسیژن را به عضلاتش نرساند. عضلاتی که اکسیژن کمی داشته باشد، نمی‌توانند چربی را آن‌طور که باید به عنوان سوخت بسوزانند. کمبود آهن متابولیسم مطلوب بدن را نیز مختل می‌کند.

البته باید به این نکته بسیار مهم توجه شود قبل از آن که به سراغ مصرف قرص‌های آهن بروید، با پزشک مشورت کنید تا از میزان کمبود آهن خود مطمئن شوید. زیرا مصرف بی رویه و بیش از حد نیاز آهن نیز عوارض بسیار خطرناک و غیرقابل جبران به دنبال دارد.

 • منیزیم

  منیزیم

منیزیم برای متابولیسم بدن و تولید انرژی ضروری است. در بسیاری از مواد غذایی منیزیم وجود دارد که از جمله آنها می‌توان به این موارد اشاره کرد: مغز دانه‌های آجیل و تخمه‌ها، حبوبات، اسفناج، موز، ماهی هالیبوت و سالمون، همه غلات و سیب زمینی. همچنین برای دریافت میزان منیزیم مورد نظر می‌توانید از قرص‌های مکمل حاوی این عنصر استفاده کنید ولی بهتر است قبل از مصرف آن‌ها با پزشک مشورت کنید. زیرا در افرادی که شرایط سلامتی مناسبی ندارند، ممکن است مصرف این قرص‌ها اثرات نامطلوبی را بر جای بگذارد.

همه افرادی که این اطلاعات را به تازگی دریافت می‌کنند به فکر آن هستند که به سراغ استفاده از قرص‌های مکمل حاوی این ویتامین‌ها و مواد معدنی بروند تا با خیال راحت بتوانند متابولیسم بدن خود را تقویت کنند و وزنشان را کاهش دهند. ولی قبل از هر اقدامی بهتر است با آزمایش خون از میزان موجود این مواد درون بدن خود مطمئن شوید و با پزشک مشورت کنید. رژیم غذایی جدید میزان مواد مغذی بدن را تضمین می‌کنند، کمبودهای موجود در بدن را از بین می‌برند، می‌توانند از افزایش وزن غیرعمدی‌تان هم جلوگیری کنند و متابولیسم بدن را به سمت فرآیند صحیح‌تر پیش ببرند.

به علاوه، نکته بسیار مهم دیگر این است که استفاده از برخی مکمل‌ها در دوزهای بالا اثرات نامطلوبی بر جای می‌گذارد، شرایط سلامت بدن را به خطر می اندازند و حتی ممکن است با برخی از داروهای مصرفی تداخل ایجاد کند. بهترین روش مصرف این ویتامین و مواد معدنی، خوردن غذاهای سالم و منابع غنی معرفی شده است تا رژیم غذایی شما هم با سلامت بیشتر و مغذی‌تر بودن تبدیل شود. در صورت تجویز پزشک می‌توانید داروهای مکمل را از داروخانه‌ها تهیه کنید.

 

منابع

 1. Pesta DH, Samuel VT. A high-protein diet for reducing body fat: mechanisms and possible caveats. Nutr Metab (Lond). ۲۰۱۴;۱۱(۱):۵۳. Published 2014 Nov 19. doi:10.1186/1743-7075-11-53
 2. Mullur R, Liu YY, Brent GA. Thyroid hormone regulation of metabolism. Physiol Rev. ۲۰۱۴;۹۴(۲):۳۵۵-۳۸۲. doi:10.1152/physrev.00030.2013.
 3. Whiting S, Derbyshire E, Tiwari BK. Capsaicinoids and capsinoids. A potential role for weight management? A systematic review of the evidence. Appetite. 2012 Oct;59(2):341-8. doi: 10.1016/j.appet.2012.05.015. Epub 2012 May 22. PMID: 22634197.
 4. Koot P, Deurenberg P. Comparison of changes in energy expenditure and body temperatures after caffeine consumption. Ann Nutr Metab. 1995;39(3):135-42. doi: 10.1159/000177854. PMID: 7486839.
 5. Hursel R, Viechtbauer W, Dulloo AG, Tremblay A, Tappy L, Rumpler W, Westerterp-Plantenga MS. The effects of catechin rich teas and caffeine on energy expenditure and fat oxidation: a meta-analysis. Obes Rev. 2011 Jul;12(7):e573-81. doi: 10.1111/j.1467-789X.2011.00862.x. Epub 2011 Mar 2. PMID: 21366839.
 6. Kitabchi, Abbas E et al. “Effects of high-protein versus high-carbohydrate diets on markers of β-cell function, oxidative stress, lipid peroxidation, proinflammatory cytokines, and adipokines in obese, premenopausal women without diabetes: a randomized controlled trial.” Diabetes care vol. 36,7 (2013): 1919-25. doi:10.2337/dc12-1912.
 7. Matsui N, Ito R, Nishimura E, Yoshikawa M, Kato M, Kamei M, Shibata H, Matsumoto I, Abe K, Hashizume S. Ingested cocoa can prevent high-fat diet-induced obesity by regulating the expression of genes for fatty acid metabolism. Nutrition. 2005 May;21(5):594-601. doi: 10.1016/j.nut.2004.10.008. PMID: 15850966.
 8. St-Onge MP, Ross R, Parsons WD, Jones PJ. Medium-chain triglycerides increase energy expenditure and decrease adiposity in overweight men. Obes Res. 2003 Mar;11(3):395-402. doi: 10.1038/oby.2003.53. PMID: 12634436.
 9. Medical News Today.

نوشته های مشابه

0 0 رای ها
امتیاز این مقاله
اشتراک در
اطلاع از
0 دیدگاه
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
دکمه بازگشت به بالا
0
افکار شما را دوست دارم، لطفا نظر دهیدx
()
x